ALGORİTMA NEDİR?

Algoritma, bir problemi belirli bir düzen ve aşamalarla adım adım çözmektir diyebilirim. Daha ince bir anlatımla gün içerisinde yapmış olduğumuz plana göre harekette diyebiliriz. Mesela sabah kalkıyoruz önce elimizi yüzümüzü yıkıyoruz ardından kahvaltımızı yapıp üstümüzü giyinerek okula,işe veya arkadaşlarımızın yanına gidiyoruz. İşte tüm bunlar algoritmaya örnek verilebilir.

Fark ettiyseniz gün içerisinde neler yaptığımızı yazarken her şey sıralı ve düzenli bir şekilde. Buradan şunu anlamalıyız, oluşturacağımız algoritma sıralı,düzenli ve anlaşılır olmalıdır. Kodlama da olmazsa olmazımızdır bu kural!!

Pekala kodlama da algoritmayı nasıl oluşturacağız??

İlk öncelikle bize verilen soruyu çok iyi bir şekilde anlamalı ve kavramalıyız. Ardından bir plan oluşturarak tek tek adımları yazmalıyız. Kodlama kısmında her şey mantığımıza ve bilgimize dayalı olduğu için öğrenmekte olduğunuz programlama dilini iyi kavramalı nerede ne yapmanız gerekeceğini iyi bilmelisiniz.

Algoritma konusunu fazla uzatmama gerek yok sanırım. Umarım bu kısıma kadar algoritma anlaşılmıştır. Ancak şüpheniz olmasın algoritma burada bitmiyor daha yeni başlıyoruz sadece teorik kısmı en kolay şekilde anlatmaya çalıştım.. İleriki yazımda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.