ÇÖZÜMLÜ ÖRNEKLER DERS 1-10

 

Selamlar

Bu yazım ders 1-10 arası konu anlatımlara yönelik çözümlü 9 adet sorudan oluşmaktadır. Anlaşılmayan kısımlar için yorum atabilirsiniz ayrıca kodlar da hata olursa uyarmanızı isterim 🙂 . İyi çalışmalar…

 

SORU 1:

Bir ondalıklı sayı ( x ) giren ve aşağıdaki formüle göre sonucu ( F ) bularak çıktı veren programı yazınız.

  •  F = x – ( x^3 / 3! ) + ( x^5 / 5! ) – ( x^7 / 7! )

 

CEVAP 1 :

 

SORU 2 :

Bir tamsayı serisinde her sayı kendinden önce gelen iki sayının toplamına eşitse bu seriye Fibonacci sayıları adı verilir. Örneğin 1 , 1 , 2 , 3 , 5 , 8 , …. Fibonacci sayılarıdır. Buna göre 1000’den küçük tüm Fibonacci sayılarını çıktı yapan programı yazınız.

 

CEVAP 2:

 

SORU 3 :

Bir firma müşterilerine 10 TL’ye kadar alışverişlerinde %1 , 20 TL’ye kadar alışverişlerinde %2 ve 20 TL üzerindeki alışverişlerde ise toplam %25 indirim uygulanacaktır. Bir müşterinin alışveriş tutarını girdi yapan ve ödemesi gereken tutarı çıktı olarak veren programı yazınız.

 

CEVAP 3 :

 

SORU 4 :

f ( x ) ve g ( x ) işlevleri aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır. x değeri klavyeden girildiğine göre , f ( x ) ve g ( x )’i hesaplayan ve yazdıran bir Java programı yazınız.

  •  x > 0 ise f ( x ) = 1 / ( 1 + x ) ve g ( x ) = 1 / ( x + x^2 )
  •  x ≤ 0 ise f ( x ) = 1 / ( 1 + x^2 ) ve g ( x ) = 1 / ( 1 + x + x^2 + x^3 )

 

CEVAP 4 :

 

SORU 5 :

f ( x ) işlevi aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır. x değeri klavyeden girildiğine göre , f ( x )’i hesaplatan ve yazdıran bir Java programını iç içe if deyimlerini kullanarak yazınız.

  •  x < 10 ise f ( x ) = | x |
  •  10 ≤ x ≤ 100 ise f ( x ) = 3 / 2x^2
  •  x ≥ 100 ise f ( x ) = ( x – 10 )^2 / x^3

 

CEVAP 5 :

 

SORU 6 :

Toplama , çıkarma , çarpma ve bölme işlemlerini gerçekleştiren bir Java programı yazınız. Girdileriniz karakter ( toplama için ‘ + ‘ , çıkarma için ‘ – ‘ , çarpma için ‘ * ‘ , bölme için ‘ / ‘ ) ve iki sayıdan oluşacaktır ( iç içe if ifadesini kullanınız). Programınız sıfırla bölünmeyi denetlemeli , her sembolün özelliğine ilişkin işlem gerçekleştirmeli ve sonucu yazdırmalıdır.

 

CEVAP 6 :

 

SORU 7 :

Bir bankada yapılan harcamaya göre kazanılan puanı hesaplayan bir program yazılacaktır. Program ilk olarak kullanıcıdan toplam harcama miktarını alacaktır. Bu miktara göre kazanılan puanlar aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.

  •  Toplam harcama 250 TL’den küçük ise her 50 TL başına 10 puan.
  •  Toplam harcama 250 ve 500 TL arasında ise her 50 TL başına 15 puan
  •  Toplam harcama 500 TL’den büyük ise her 50 TL başına 20 puan

Kazanılan puan kullanıcıya iletildikten sonra bu miktarı Mehmetçik vakfına bağış yapabileceği hakkında bilgi iletilecek. Gelen cevaba göre puan bağışlanacak veya bağışlanmayacak.

 

CEVAP 7 :

 

SORU 8 :

Bilgisayara girilen bir cümledeki boşlukların sayısını bulan bir Java programı yazınız. Programınızı while deyimi ile yazınız.

 

CEVAP 8 :

 

SORU 9 :

Girilen sözcük ya da cümlenin tersten aynı olup olmadığını ( palindrom ) denetleyen bir program yazınız. Eğer palindrom değilse yazıyı palindrom hale getiren bir döngü yazınız.

 

CEVAP 9 :