DERS-1-7’YE YÖNELİK ALIŞTIRMA SORULARI

 

Selamlar ;

Bu yazım ders-1-7’ye yönelik 10 adet sorudan oluşuyor. Soruları ve çözümleri iyi inceleyiniz hatalı kısımları yoruma yazarak bildiriniz!!

 

ÖRNEK 1:

Faiz miktarını aşağıdaki formüle göre hesaplayan programı yazınız. ( p: ana para, r: faiz oranı , t: yıl ). Programınızı farklı p , r ve t değerleri ile çalıştırınız.

  • I = p*r*t

 

ÖRNEK 2:

Aşağıdaki formülü kullanarak R’yi hesaplayan ve yazdıran bir Java programı yazınız. R1 , R2 ve R3 bilgisayara Scanner sınıfı kullanılarak girilecektir. Programınızı R1 = 1 , R2 = 1 ve R3 = 1  değerleri ile ve ayrıca R1 = 10 , R2 = 100 ve R3 = 1000 değerleri ile çalıştırınız. Sonuçları irdeleyiniz.

  •  1 / R = 1 / R1 + 1 / R2 + 1 / R3

 

ÖRNEK 3:

Aşağıdaki formülü kullanarak C’yi hesaplayan ve yazdıran bir Java programı yazınız. Programınızı F=32 , F=103 değerleri ile deneyiniz.

  •  C = 5 / 9 (F – 32)

 

ÖRNEK 4:

Kullanıcı klavyeden 23 , 98 ve 17 sayılarını girecek ve programınız bu sayılar 17 , 98 , 23 şeklinde ekrana yazdıracak. Bu işlemi yapan Java kodunu yazınız.

 

ÖRNEK 5:

Bir iş yerinde çalışan kişilerin brüt saat ücretlerini ve günlük çalışma sürelerini giren ve günlük toplam net ücreti aşağıdaki eşitliğe göre hesaplayarak çıktı üreten programı yazınız. Vergi oranını 0.25 olarak tanımlayınız.

  • net_ücret = saat_ücreti x calisma_süresi x ( 1 – vergi )

 

ÖRNEK 6:

İki basamaklı iki tamsayı değeri giren ve bunların karelerinin toplamını çıktı olarak veren bir program yazınız.

 

ÖRNEK 7:

Üç basamaklı bir tamsayı değeri giren ve sayının basamaklarının toplamını ve çarpımını çıktı olarak veren bir program yazınız. Örneğin, sayı değeri 327 ise, çıktı değerleri 12 ve 42 olacaktır.

 

ÖRNEK 8:

TL cinsinden girilen bir tamsayı para değerini , günün kurlarına göre , Avustralya dolarına ve Japon yenine çevrilip yazdıran bir program hazırlayınız. Çapraz kur değerlerini de okutunuz.

 

ÖRNEK 9:

Küçük harflerle girilen bir dizgi değerini , büyük harflere dönüştüren ve yazdıran bir program yazınız. Girilen cümledeki karakter sayısını da ( boşluklar dahil ) yazdırınız.

 

ÖRNEK 10:

Yukarıdaki programınızı geliştirerek, girilen cümledeki ilk boşluğun hangi konumda olduğunu yazdırınız.

 

  • Arkadaşlar 10 sorudan oluşan yazım burada sonlanıyor. Bu soruların amacı ders-1 den ders-7’ye kadar olan kısımla alakalı alıştırma yapmak ve konuları daha iyi kavramaktı. İnşallah soruların çözümlerini iyi bir şekilde anlarsınız. Çözümler bana ait olduğu için anlaşılmayan yeri hatalı olan kısımları bana sorabilir, söyleyebilirsiniz. İlginiz ve alakanız için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.