GİT NEDİR VE NASIL KURULUR (WINDOWS+LINUX)

Öncelikle merhabalar. Bu yazımda git hakkında çok kısa bilgilendirme yapıp WINDOWS ve LINUX OS (Operating System) üzerine kurulumları göstereceğim. Git hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz video ve yazılı kaynaklar yazımın en alt kısmında yer almaktadır. Eğer git hakkında merak ettikleriniz ve ileri seviye bir öğrenim istiyorsanız bu kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

GIT NEDİR

Git, Version Control System adı verilen ve verilerimizi internet üzerinde yedekleme ve yönetme yapabildiğimiz, Linus Torvalds ve birçok geliştirici tarafından geliştirilen, GNU tarafından lisanslanmış özgür bir yazılımdır. Bu tanımdan daha iyi anlamlar çıkarmak için biraz örnek vererek yazımıza devam edelim.

Örneğin bir geliştirici olarak proje üzerinde ekip olarak çalışma yapıldığını düşünelim. Herkesin bu projede görevleri var hatta projemiz de web site geliştirme olsun. Proje de yapılan değişiklikler, versiyon çeşitleri, alınan hatalar, tamamlanan kod kısımları, kimin ne zaman ve kodun hangi kısmında değişim ve düzeltmeler yaptığını vb. özellikleri kullanabildiğimiz aynı zamanda internet üzerinde bütün bu değişiklikleri kayıt edebildiğimiz dağıtık bir yazılım sistemidir git. Hatta bütün bu yedekleme boyutları normal proje boyutlarından daha küçük boyutta tutulabiliyor.

Örneğin ben İstanbul’dayım ve proje ekibinde yer alan arkadaşım da Ankara’da bulunuyor. Arkadaşım Ankara’da kendisine ait görevleri icra ederken bende onun İstanbul’dan proje üzerinde nasıl değişiklikler, geliştirmeler vb. etkinlerini takip edebiliyor görebiliyorum. Sözü fazla uzatmayacağım bu konu hakkında daha detaylı ve doğru bilgiler edinebileceğiniz kaynaklar sayfanın en alt kısmında yer alıyor. Eğer ilgi alakanız var ise bu kaynaklardan faydalanmanızı öneririm.

 

WINDOWS KURULUM

  1. Masaüstüne setup indirmek için => TIKLAYINIZ
  2. Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra bütün adımlara next diyerek ilerleyebilirsiniz. Lakin bir aşamada fotoğrafta yer alan kısmı tercih etmenizi öneririm.

 

Bash tabanlı kod yazımın için gösterileni seçmenizi öneririm.

 

Tüm aşamaları next olarak seçip kurduktan sonra Windows başlangıç menüsünde veya herhangi bir klasör içerisinde sağa tıkladığınız da ” Git bash here ” seçeneği aktif olacak ve artık git kullanabileceğiz. Lakin git kullanımını yapabilmek için ufak bir ayar yapmamız gerekiyor. Bash’i açınız ve aşağıda yer alan kodları sırasıyla giriniz.

Eğer verdiğim kaynakları inceler ve çalışırsanız sizde artık git kullanabilecek ve projelerinize dahil edebileceksiniz. Yukarıda yazılan ilk iki aşama genel ayardır. Bu ayarları yapıyoruz ki cihazımız tanınsın ve kim olduğumuz belli olsun.

 

LINUX KURULUMU

Birçok linux dağıtımı bulunuyor. Burada yer alan kurulum Ubuntu dağıtımı içindir. Farklı bir dağıtım kullanıyorsanız lütfen kullandığınız sisteme göre araştırmanızı yapınız.

  1. Öncelikle terminali açınız ve sistemimizi güncellemek için şu kodu yazınız
  2. Ardından git kurulumu için lütfen aşağıda yer alan kodu giriniz.
  3. Eğer git kuruldu mu kurulmadı mı acaba diye merak ediyorsanız
    • git version

Aynı şekilde Ubuntu içinde git config ayarlarını yapmalıyız. Yukarıda yazılan 2 aşama Ubuntu için de geçerlidir. Daha detaylı bilgi ve kurulumlar için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

 

KURULUM İÇİN KAYNAKLAR

 

 

GIT HAKKINDA DETAYLI KAYNAKLAR

 

Daha fazla doküman ve kaynak için kendiniz de araştırma yapabilir hatta yorumlar da bu kaynakları paylaşabilirsiniz. Umarım bu yazım sizler için faydalı olmuş olur.