BREAK/EXIT KOMUTLARI DERS-10

 

Selamlar;

Öncelikle fotoğraf tebessüm amaçlıdır. Yoksa maymunlardan geldiğimizi kastetmiyorum 🙂 🙂. Bugünkü yazımda Java’da rastgele sayılar oluşturmayı , break komutunun ne işe yaradığını ve exit metodunun ne işe yaradığını gösterip anlatmaya çalışacağım. Bu yazıdan sonra artık işin biraz daha derinlerine ineceğiz. Derinlik derken aslında daha detaya ineceğiz ve daha zor şeyleri öğrenmeye çalışacağız. Ders-10’a kadar olan kısım başlangıç amaçlı öğrenmemiz bilmemiz gereken kolay şeylerdi ve ileriki yazılarımızda ders-10’a kadar olan kısımla alakalı tüm konuları kod olarak yazacağımız için bilmemiz gereken şeylerdi. O halde hiç durmadan yeni konu başlıklarımıza geçelim.

 

RASTGELE SAYILAR

Rastgele sayılar Math sınıfındaki random metoduyla yaratılır ve Math.random() şeklinde Java’da kullanırız. Random metodu 0 ile 1 arasında rastgele sayılar üretir. Peki sadece 0 ile 1 arasında mı sayı üretir? sorusuna tabi ki de hayır cevabı verilir. O halde 0 ile 100 arasında rastgele sayılar nasıl üretilir? sorusunun cevabını bir örnekle açıklayalım.

  • Bu sorunun daha gelişmiş şekilde başka bir örneği daha var. O örneği Java soru örnekleri ve çözümleri kategorisinde paylaşacağım yazımda göstereceğim.

 

DÖNGÜLERDE BREAK KOMUTU

Break komutu işimize çok yaracak bir komut. Bu komutun bize faydası döngülerde ve switch case kullandığımız da görülüyor. Örneğin bir while veya for döngüsü oluşturdunuz ve döngünüz çok uzun bir döngü. Döngü içerisinde bir sorgulama yapıyorsanız ve sonucu bulduysanız artık döngünün dönmesini istemezsiniz. Yani koşul sağlandığında , aranan şey bulunduğunda döngüden çıkılmasını istersiniz. İşte bunu break komutu sağlıyor. Eğer döngü içerisinde veya switch case içerisinde bir koşul sağlandıysa aranan şey bulunduysa döngüden veya switch case den çıkmanızı sağlar ve programa diğer kod satırlarında bulunan kodlardan devam eder. Şimdi bir örnek gösterelim ve kod üzerinde daha net bir şekilde açıklayalım.

 

EXIT METODU ( System.exit(0) )

System.exit(0) metodu programın belli bir noktada sona erdirilmesini sağlar. Bu genellikle herhangi bir hata ya da beklenmedik durumla karşılaşıldığında uygulanabilir. Aşağıda bu uygulamaya bir örnek gösterelim.

 

İÇ İÇE DÖNGÜLER

İç içe döngülere kısa bir ön bilgi vermek gerek. Çünkü ilerleyen konularda dizilerle matrislerle uğraşacağız ve orada 2 boyutlu 3 boyutlu kavramları işleyeceğiz. Tabi iki boyut ve üç boyut kavramında iç içe döngüler kullanacağız. Şimdi bu iç içe göndüler nasıl çalışır onu gösterelim.

 

ALIŞTIRMALAR

 

Bu yazım burada sonlanıyor örnek soruları ise bu yazımın ardından kısa bir süre içerisinde paylaşacağım. Sorularınız için yorum yapabilirsiniz 🙂

Çözümlü Örnekler için bağlantıya tıklayınız ⇒ https://ayesilyurt.com/konu-anlatimlara-yonelik-cozumlu-ornekler/