JAVA’DA MATEMATİKSEL İŞLEMLER DERS-3

Bugünkü yazımda Java’da aritmetik işlemler , giriş çıkış işlemleri ve atama cümlelerini anlatacağım. O halde ilk olarak aritmetik işlemler nedir? Java’da nasıl kullanırız bunları açıklayalım.

JAVA’DA ARİTMETİK İŞLEMLER

Java’da aritmetik işlemler matematikte kullanılan dört temel işlem ile aynı şekilde kullanılır. Bu işlemler toplama (+) , çıkarma (-) , bölme( / ) ve çarpma (*) işlemleridir. Matematikte çarpma işaretini (x) veya (.) olarak gösteririz. Ancak Java’da çarpma işaretini (*) olarak gösteriyoruz. Bunun nedeni Java da (x) karakter ve değişken adı olan x ile karıştırılmaması içindir.

BİRKAÇ ÖRNEK GÖSTERELİM:

Kodumuzu derleyip çalıştırdıktan sonra bilgisayar ekranımızdan şöyle bir sonuç çıkacak:

 • Toplama sonucumuz = 30
 • Çıkarma sonucumuz= 10
 • Çarpma işlemi sonucumuz= 200
 • Bölme işlemi sonucumuz= 2

Yukarıdaki örnekte birinciSayi ve ikinciSayi adında iki sayı tanımlamış ve iki sayının değerleri sırasıyla 20 ve 10 olarak belirlenmiştir. Bu sayılar üzerinde dört işlem örnekte olduğu gibi yapılır. Sayılar üzerinde dört işlem yapılırken işlem sonuçlarının tutuması için yeni değişkenler tanımlanmış ve bu değişkenlerin değerleri daha sonra ekrana basılmıştır.

% ( BÖLME KALANI ) İŞLECİ

% bölme kalanı işleci Java’da tam sayı bölme işlemi sonucunda oluşam kalanı hesaplar. % işaretiyle gösterilen bölme kalanı işleci matematikte mod işlemi olarak da bilinir.

ÖRNEĞİN:

 • 15 % 5 = 0 
 • 1 %4 = 1 
 • 21 % 13 = 8 
 • 43 % 20 = 3
 • şeklinde ki işlemlerde mesela 15 in 5 ile bölümünden kalan 0 , 1 rakamının 4 rakamı ile bölümünden kalan 1 , 21 sayısının 13 ile bölümünden kalan sayının 8 olduğunu söylemektir. Programımız da yazarken ise şu şekilde gösteririz ;

Çıktımız şu şekilde olur :

13 % 8 = 5

 • Yukarıdaki örneğimizde ilk olarak int türünden değişkenler tanımladık. Bunlar a , b ve c değişkenleridir isteğe göre ilkSayi vb. şeklinde isimlerini değiştirebilirsiniz. Ardından değişkenlerimize değer atadık ve c değişkenimize şu işlevi yapmasını söyledik.
 • a değişkeninin b değişkeni ile bölümünden kalanı c ye ata. İşlemi yapıp atadıktan sonra ekrana yazdırmamız gerekiyor. Bunun içinde System.out.println() kodunu kullanarak ekrana yazdırma işlemini yapıyoruz.
 • System.out.println() kısmını aşağıda Giriş/Çıkış işlemlerinde daha detaylı anlatacağım!!!

Şimdi son bir örnek daha yapalım. Bu örnekte 356 sayısının basamak değerlerinin toplamını bulan Java kodunu yazacağım. Yani amacımız şu şekilde olacak 3 + 5 + 6 = 14

Çıktımız şu şekilde olur : Basamaklar toplamı = 14

 

GİRİŞ ÇIKIŞ İŞLEMLERİ VE ATAMA CÜMLESİ

EKRANA YAZI YAZILMASI

 • Bu bölümde System.out.println() veya System.out.print() metotlarının içine neler yazabiliriz , nasıl yazabiliriz uymamız gereken kurallar anlatılacaktır.
 • Ekrana herhangi bir yazı , söz vb. gibi bir şey yazdırmak istiyorsak metodumuzun içerisinde iki adet çift tırnak kullanmamız gerekecek. Yani şu şekilde, System.out.println( ” JAVA ” );
 • System.out.print() metodu ile System.out.println() metodu arasındaki tek fark println() li metodun çıktı olarak sonuçları alt alta yazmasıdır veya print() metodunun çıktıları yan yana yazmasıdır.
 • Örnek olarak şu şekilde gösterebilirim:

System.out.print( ” JAVA ” );

System.out.print( ” PROGRAMLAMA ” );

Çıktımız JAVA PROGRAMLAMA şeklinde yan yana yazacak şekilde olacaktır.

 • Yukarıdaki örnekte print() metodunu kullandım. Şimdi ise println() ve print() metodunu bir arada kullanalım ve nasıl bir sonuç alacağımızı görelim.

System.out.println( ” JAVA ” );

System.out.print( ” PROGRAMLAMA ” );

Çıktımız:

JAVA

PROGRAMLAMA

 • Ekrana yazı yazma komutları farklı şekillerde olabilir. Daha önceki yazılarımdan birinde değişken türü olarak String i örnek olarak vermiştim ancak açıklamasını yapmamıştım. Şimdi de başka bir değişken türümüz olan String i açıklayalım ve nasıl kullanacağımızı görelim.

String yazi = ” Java ile Programlama ” ;

System.out.println(yazi);

Çıktımız:  Java ile Programlama

 • Bu örnekte yazi adında bir değişken oluşturduk ve bu değişkene bir cümle atadık. Daha sonra değişkenimizi System.out.println() metodu içerisine yazarak ekrana yazdırmayı başardık.

String değişken türümüzü şu şekillerde kullanabiliriz:

 1. String yazi = ” Merhaba Dünya ” ;
 2. String sayi = ” 1234567891011″ ;

String değişken türümüzü şu şekillerde kullanmak hatalıdır!!!

 1. String yazi = Merhaba Dünya ;  // Burada tırnak işaretlerimiz eksik!!
 2. String sayi= 1234567891011 ; // Burada aynı şekilde tırnak işareti eksiktir bu şekilde tanım yapmak istersek değişken türümüz int ( INTEGER ) olmalıdır.
 3. String karakter = ‘ a ‘ ; // Bu kullanım da yanlıştır. Tek harflik kullanımlar için char değişken türü kullanılır ve şu şekilde gösterilir : char karakter = ‘ a ‘ ;

Bu yazımı burada sonlandırmak durumundayım. Çünkü konu çok uzun ve sayfanın çok aşağılara gitmesini istemiyorum 🙂 . Dolayısıyla yeni yazımda bu konuya devam edeceğim. Bu kısımda faydalandığım örnekleri JAVA Bilgisayar Programlama kitabından alıyorum!! Sorularınız için yorum yapabilir veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz 🙂 .

JAVA’DA MATEMATİKSEL İŞLEMLER DERS-3” için 3 yorum

  1. Örnekler ve birkaç kısım evet o kitaptan arkadaşım. Bütün anlatımlarımı bu kitaptaki örneklerden faydalanarak yapıyorum. Birkaç teorik bilgilerinde aynısını bu kitaptan geçiriyorum anlatımı güzel çünkü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.