JAVA İLE ALGORİTMA DERS-7

Selamlar;

Bu yazımda kısa bir anlatım ve ders 7’ye kadar olan kısımla alakalı birçok örnek göstereceğim. Ders 7’ye kadar Java temel bilgileri en sade biçimde anlatmaya ve yazmaya çalıştım. Göstereceğim örneklerden sonra artık çalışmaları biraz daha arttıracağız. Daha çok örnek soru daha çok kod yazacağız ve Java’nın en azından J harfini öğreneceğiz.

Java çok geniş bir dil Türkçe kaynaklar emin olun yeterli değil İngilizce kaynaklar o kadar fazla ki ben sayamadım. Bu yüzden en azından Java’nın J harfini öğreneceğiz diyorum. Sakına gözünüz korkmasın bu işi severek ve isteyerek yapmalıyız eğer işimiz buysa. Eğer severek isteyerek kod yazmazsak hemen soğuyabiliriz. Daha fazla uzatmadan bugünkü konumuza devam edelim.

equals ve equalsIgnoreCase metotları

 • Java’da çoğu zaman karşılaştırma işlemi yapmak zorunda kalacağız ve bunu ise equals metoduyla yapacağız. Bu metot elimizde olan bir değer ile başka bir değeri karşılaştırıp eşit mi değil mi onu karşılaştırıyor ve eşitse sonuç olarak boolean bir değer karşımıza çıkıyor.
 • Yani iki değer karşılaştırma yapıldıktan sonra aynı ise true değeri dönüyor farklı şeyler ise false değeri ekrana yansıyor.
 • Eğer karşılaştırma yaparken iki kelimenin de büyük küçük harfinin ihmal edilmesini istiyorsak bunu equalsIgnoreCase metoduyla yapıyoruz. Yani AHMET ile ahmet kelimeleri bu metotla eşit olarak görünüyor ve ekrana true değeri geliyor.

Özel Karakterler

 1.  \”  işaretinin String içinde kullanımı içindir.
 2.  \ ‘  işaretinin char olarak kullnımı içindir.
 3.  \ \ \ işaretinin String içinde kullanımı içindir.
 4.  \n String içinde yeni satıra geçildiğini göstermek içindir.
 5.  \r  String içinde satır başına dönüp yazmaya oradan devam edileceğini göstermek içindir.
 6.  \t   String içinde sekme( tab ) kadar boşluk bırakmak için kullanılır.

Bazen System.out.println() metodu içerisinde şu şekilde bir yazıyı belirtmek isteyebiliriz. ” Merhaba ben ” JAVA ” çalışıyorum ” şeklinde bir ifadeyi göstermek isteyebiliriz ancak derleyicimiz bu kod satırında hata verecektir. Bu sebeple çift tırnak ile bir kelimeyi önemli olarak göstermek istersek şu şekilde gösterim doğru olacaktır:

 • System.out.println( ” Merhaba ben \” JAVA \” çalışıyorum ” ) ;

Ayrıca sürekli kod kısmında ” / /  ” işareti kullanmaktayım. Bu çift çizgi java da yorum satırı anlamına gelmektedir ve derleyicimiz hiçbir şekilde o satırda yazdıklarımızı kod olarak algılamaz yaptığınız işlemlere dahil etmez. Eğer birden fazla satırda yorum yapacaksanız her satıra / / işaretini koymak yerinde ilk yorum satırına /* bu işareti en son yorum satırına da */ bu işareti koyarak daha uzun bir yazıdan oluşan yorum satırlarını oluşturmuş olursunuz.

DERS1-7 ARASI KONULARA YÖNELİK ÇALIŞMA SORULARI

 1.  Değişkenler bir programda ne amaç ile kullanılır?
 2.  Belirleyici ( identifier ) ne demektir?
 3.  Aşağıdaki belirleyici isimlerden hangileri Java’da kullanılabilir?
 4.   ♦beyazAraba  ♦ikili-takim  ♦program.java  ♦ZamanKisitlamasi  ♦BizimSinif  ♦a.
 5.  Bir Java programında aDegiskeni ve Adegiskeni isimli iki değişken aynı anda kullanılabilir mi?
 6.  Basit veri türlerinden double ve long aynı büyüklüğe sahiptirler ( 8 bayt ) , ama long veri türünün  alabileceği değerler daha azdır. O halde neden bazen long veri türü kullanılır?
 7.  Klavyeden int türünde bir veri değeri girişinin yapılabilmesi için hangi metot kullanılır?
 8.  Klavyeden char türünde bir veri değeri girişin yapılabilmesi için hangi metot kullanılır?

 

Ders1-7 arası konulara yönelik alıştırma soruları buraya kadar arkadaşlar. Bu soruların çözümleri cevapları bende var ancak bu cevapları sizin bulmanızı istiyorum. Sizin öğrenip araştırmanız bu işi daha iyi kavramanızı sağlayacak. Sorular bu kadar az olmayacak tabi, soru-cevap kategorisinde 10 adet güzel örnekler çözeceğim. Mutlaka o yazımda ki sorulara bakınız güzel sorulardır ve bu zamana kadar olan dersler için iyi alıştırma soruları olacaktır sizler için. Bütün soru örneklerini JAVA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMAYA GİRİŞ kitabından alıyorum. Sorularınız için yorum yapabilir ya da bana ulaşabilirsiniz. Saygılarımla…

DERS-1-7 YE YÖNELİK 10 ÖRNEK SORU İÇİN TIKLAYINIZ!!!