JAVA’DA IF-ELSE YAPISI DERS-8

 

Selamlar;

Bugünkü yazımda algoritma kurarken , kod yazarken mutlaka ihtiyacımız olacak olan karar verme yapılarına değineceğim. Karar verme yapısı derken kastettiğim şey yazmış olduğumuz kodu yönlendirme , sorgulama vb. şeylerdir. Örneğin bir bireyin araba kullanabilmesi için 18 yaşında olması gerekir ve şu sorgulama yapılır. Eğer birey 18 yaşındaysa araba kullanabilir. İşte buradaki eğer kısmı bizim karar verme yapımız oluyor aynı zamanda sorgulama şeklimiz oluyor. O halde kod yazarken bu sorgulamayı nasıl yapacağız görelim.

if-else cümlesi

if komutu İngilizce bir komuttur ve Türkçe olarak eğer anlamına gelir. Kod yazarken de ” eğer ” olarak adlandırırız. if komutunu tek satırda veya iç içe if else komutları şeklinde kullanabiliriz. Eğer if tek satırda kullanılacak olursa if parantezi içerisine koşulumuzu yazarız ardından yanına veya bir alt satıra bir atama yaparız ve noktalı virgülümüz ile sonlandırırız.

  • Örneğin: if( koşul ) dizgi; // şeklinde yazabiliriz.
  • Ya da if ( koşul )
  •      dizgi ;  // şeklinde de if komutunu kullanabiliriz.

Başka örnekler de gösterelim…

Şimdi ise if else ile ilgili bir örnek gösterelim.

 

Java’da karşılaştırma işlemleri

Karar verme yapımızın bize boolean bir sonuç geri döndürdüğünü ifade etmiştim. Şimdi ise karar yapılarımızda sıkça kullanacağımız matematiksel işleçleri gösterelim.

  •  = ifadesi matematiksel bir gösterimdir ve Java’da bir şeyin eşit olduğunu ifade etmek istiyorsak bunu == şeklinde artarda eşittir ifadesini kullanarak gösteririz.
  • Eşit değildir ifadesi bu şekilde gösterilir. Ancak Java’da != işaretleri eşit değildir anlamına gelmektedir.
  • Küçük eşit ifademiz olan ifadesi Java’da <= şeklinde gösterilmektedir.
  • Aynı şekilde büyük eşittir ifadesi de Java’da >= şeklinde gösterilir.
  • Küçüktür < işareti ve büyüktür > işaretleri ise Java’da aynı şekilde kullanılır.
  • Not : Java’da = ifadesini eşit olduğunu ifade etmek için değil bir değişkene değer atandığını göstermek için kullanıldığını söyleyelim uyarımızı yapalım!!

Birkaç örnek gösterelim :

 

Dizgilerin karşılaştırılması

Yukarıda fark ettiyseniz == ifadesini temel veri türlerinde kullandık ancak hiçbir yerde acaba Ahmet kelimesi ile ahmet kelimesinin eşit olup olmadığını == ifadesi ile kullanmadık. Pekala dizgilerde veya string yapılarda karşılaştırma , sorgulama işini nasıl yapacağız? Bunun cevabı ise daha önceki yazımda belirtmiş olduğum equals metodudur. Bütün dizgilerimizi karşılaştırma yaparken eşit olup olmadığını sorgularken equals metodu ile bunu başarılı bir şekilde yapıyoruz.

Şimdi bir örnek gösterelim :

 

Bu yazımda burada sonlanıyor. Amacım iç içe if elseleri ve Java’da matematiksel işleçlerin nasıl kullanıldığını göstermekti. Bir sonraki yazımda switch case ile hesap makinesi yapacağım ardından Java’nın Math sınıfını da gösterdikten sonra döngülere geçiş yapacağım. Sorularınız için yorum yapmayı unutmayınız 🙂 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.