JAVA’DA DÖNGÜLER DERS-9

 

Selamlar;

Bugünkü yazımda switch case komutunu , Java’nın Math sınıfını ve döngüleri anlatacağım. Ön bilgi olarak bu başlıklar hakkında kısa bilgiler vermek isterim. Switch case komutu if else gibi boolean bir değerle çalışmaz bize int vb. cinste değerler ortaya koyar ve bize birçok konuda kolaylık sağlar. Math sınıfı ise matematiksel işlemlerde özellikle mühendislik matematiği için bize gerekli olabilecek birkaç metot bulundurmaktadır. Döngüler ise adından da anlaşıldığı üzere bir işi tekrar tekrar defalarca yapmamızı sağlayacak olan bir şeydir. O halde konu başlıklarımıza hemen değinelim.

 

Switch case komutu

Yukarıda da kısaca anlattığım gibi switch case boolean değer yerine char , int , short , byte vb. veri türlerinden oluşur. Daha fazla sözele boğmadan kod üzerinde küçük bir hesap makinesi yaparak switch case komutunu daha iyi anlamaya çalışalım.

 • Şimdi ise switch case komutuyla bir öğrencinin ortalamasına göre sınıfı geçtiğini veya kaldığını bulan program yazalım.

 

JAVA’DA MATH SINIFI

 • Math.pow(x,y) ⇒ x ve y değerleri double değerlerdir. Sonucu da double olacaktır. Bu metodun görevi ise x sayısının y kuvvetini almaktır. Yani x = 2 olsun y = 3 olsun. İkinin küpünü alacaktır.
 • Math.abs(x) ⇒ x değeri int , float , long veya double değeri alabilir. Görevi ise sayının mutlak değerini almaktır.
 • Math.max(x,y) ⇒ x ve y değerleri int , long vb. değerlere sahip olabilir. Görevi ise en yüksek değeri ekrana yazdırmaktır..
 • Math.min(x,y) ⇒ x ve y değerleri int , long vb. değerlere sahip olabilir. Görevi ise en az değeri ekrana yazdırmaktır. x ve y değerlerinin sıraları önemli değildir siz hangi kısma küçük sayıyı yazarsanız program en küçük değer sahip sayıyı ekrana yazdıracaktır.
 • Math.sqrt(x) ⇒ x değeri double değerler alabilir. Görevi ise sayının karekökünü almaktır. Mesela x değeri 4 ise bunun karekökünü alarak ekrana 2 yazdıracaktır.
 • Math.round(x) ⇒ x değeri double veya float değerler alabilir. Görevi ise mesela küsuratlı bir sayımız varsa örneğin 4,8 gibi bunu 5,0 olarak yuvarlıyor ve ekrana o şekilde yazdırıyor.
 • Math.ceil(x) ⇒ .round(x) ile aynı işleve sahiptir. Tek farkları sonuçlardadır. Math.ceil(x) metodunun sonucu double bir sonuç iken Math.round(x) metodunun sonucu int veya long değerinde olabilir.
 • Math.floor(x) ⇒ Bu metot da aynı işleve sahip ancak sayımız 48.5 ise bu sayıyı 48 e yuvarlar. Yukarıdaki 2 metot ise 48.5 sayısını 49 sayısına yuvarlamaktadır.

Math sınıfı hakkında birkaç bilgi verdim arkadaşlar. Bu bilgiler çok işimize yarayacak bilgiler lütfen bir yerlere not edelim. Hatta not yerine sürekli kod yazarken bu metotları kullanalım. Yoksa o notları bazen sobada atıp yakabiliyoruz :))) Artık döngülere geçiş yapabiliriz…

while döngüsü

Döngüler konusuna ilk olarak while ile giriş yapalım. while döngüsü bir koşula bağlı olarak çalışır ve eğer koşul true bir değer alırsa döngü çalışmaya başlayacaktır. while döngüsünde kesinlikle bir koşul olmalıdır ve bu döngüde en çok sonsuz bir döngüye girilmemeye çalışılmalıdır. Bu döngü de en çok yapılan hata döngüyü sonsuz bir döngüye sokmaktır. Buna çok dikkat etmeliyiz. Şimdi bir örnek göstereceğim ve bu örnek üzerinden ne yapılırsa sonsuz döngüye girilir veya bunun önlemi nasıl alınır hepsini göstermeye çalışacağım.

 • while döngüsü ile birçok soru çözeceğim örnekler göstereceğim. Şuan sadece while döngüsünün nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını bilmemiz bize yeterli. Sorular üzerinde yorumlar yapıp neyin neye yaradığını hatırlatıyorum zaten. Benim bu tarz yazılarımda amacım teorik bilgileri vermek ve önceden bir bilgiye sahip olmanızı sağlamaktır.

 

do-while döngüsü

do-while döngüsünde ise döngüye giriş koşulu yoktur. Döngü en az 1 kere çalıştırılır. Döngüden çıkış koşulu ise döngünün sonunda yer alır. Hemen bir örnekle pekiştirelim.

 

for döngüsü

Bu döngüde döngüye giriş koşulu ve döngüden çıkış koşulu ayrı ayrı olmakla birlikte döngünün başlangıcında her iki koşul da bulunmaktadır. Ayrıca döngünün tekrarını sağlayan bir sayaç mekanizması vardır. for döngüsünü diğer döngülerden ayıran en önemli özelliği de budur. Bu sayaç sayesinde döngüdeki tekrar sayısı sabitlenmiştir. Yani genelde döngünün ne kadar tekrar edileceği en baştan bellidir. Şimdi 2 örnek gösterelim ve döngüler konumuzu da kapatmış olalım.

 

 • Bu yazımında sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazımda kısa bir konu anlatımı yapıp bol bol örnek soruları çözeceğim. Ayrıca Bu konularla alakalı da çözümlü bir sürü örnek çözeceğim. Hem bu kategori de hem de java soru örnekleri ve çözümleri kategorisinde bu konuya kadar olan kısımla alakalı bol çözümlü örnekler yayımlayacağım onları kaçırmamanızı tavsiye ederim 🙂 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.