ALGORİTMA AKIŞ ŞEMALARI DERS-1

Bu yazımda Java programlama dilini kullanarak algoritmaya devam edeceğim. Tabi bu konuya akış diyagramlarından sonra gireceğim. Öncesinde ilk olarak algoritma akış diyagramlarını kavramalı ve algoritma mantığımızı iyice kafamıza yerleştirmeliyiz. Algoritmanın ne olduğunu önceki yazımda kısaca açıklamıştım. Akış diyagramları ise algoritmayı şekillerle, simgelerle veya sembollerle ifade etmemizi sağlıyor. Aynı zamanda bunlara FLOWCHART adı da verilmektedir.

AKIŞ DİYAGRAMLARINDA(ŞEMALARINDA) BİLİNMESİ GEREKEN BİRKAÇ ÖZELLİK

  • Akış diyagramları sonludur.
  • Bir akış diyagramında kesinlikle bir tane başlangıç yeri ve bir ya da birden fazla durma yeri olabilir.
  • Akış diyagramındaki okların yönü programın çalışma evresini belirler.

        Yazı ile algoritma oluştururken şu şekilde yapıyoruz:

        Adım 1: Başla

        Adım 2: Birinci sayıyı oku

        Adım 3: İkinci sayıyı oku

        Adım 4: İki sayıyı topla

        Adım 5: Dur

Şekillerle algoritma oluşturmaya başlamadan önce hangi şekli hangi komut için kullanacağız onları bilmeliyiz. Her şekli burada açıklamayacağım çünkü bu konu üzerinde fazla durmayacağım sadece çok sık kullanılan ve bilinen şekilleri açıklayıp nerelerde kullanacağımızı ve birkaç soru üzerinde gösterip Java ile programlamaya yavaş yavaş gireceğiz.

AKIŞ ŞEMALARI

Şemaları lütfen iyice inceleyin ve ilginiz varsa mutlaka bu şekilleri öğrenin çünkü şimdi soru üzerinde bu şekilleri göstererek algoritma temelimizi biraz daha sağlamlaştıracağız.   🙂 🙂

  • SORU 1: Ekrana adınızı yazan akış diyagramını çiziniz.
  • SORU 2: Klavyeden girilen sayının pozitif,negatif veya sıfır olduğunu bulan akış diyagramını çiziniz.

İlk sorumuzun ilk adımında programımızı başlattık. Ardından ekrana Ahmet ismini yazdırdık ve programımızı sonlandırmak için ”Dur” komutunu kullandık ve sorumuzu akış şeması yoluyla çözmüş olduk.

İkinci sorumuzda ise yine programımızı başlattık. Ardından herhangi bir sayıyı tanımladık. Bunu yapmamızın nedeni; sayımızın tamsayı mı, çok büyük bir sayı mı yoksa ondalıklı bir sayı mı olduğunu tespit etmektir. Soruda bizden pozitif, negatif veya sıfır olduğunu bulan bir program yazmamızı istediği için sayımızı Integer(TamSayı) olarak tanımladık(2. adım bitti). 3. adımda ise sayımızı klavyeden girdik ve 4. adımda ise sorgulama yapıyoruz eğer sayımız sıfırdan büyükse sayımız pozitiftir diyoruz ve ekrana yazdırıyoruz ardından programımızı durduruyoruz. Eğer sayımız sıfırdan büyük değilse hayır yolunu kullanarak diğer koşulumuz olan sayı sıfıra eşit mi? adımına geçiyoruz. Burada eğer sayı sıfıra eşitse ekrana sayımızı sıfır olarak yazdırıyoruz ve programımızı durduruyoruz. Eğer sayımız sıfıra eşit değilse geriye bu sayının negatif olduğu kalıyor ve direk ekrana sayımızı negatif bir sayı olarak yazdırıyoruz ve programımızı durduruyoruz.

İkinci soruda lütfen şuna dikkat ediniz!! Bu soruda 3 defa ”Dur” komutunu kullandık ancak programımızı üç defa durdurmadık. Girdiğimiz sayıya göre hangi koşul sağlanıyorsa o koşuldan devam edip en sonunda programımızı sadece bir defa durdurduk..

Akış diyagramlarıyla ilgili bu iki soru tabiki de yeterli değildir ancak en azından bu konuyu en basit şekilde kavramanız için idealdir. Kısaca bu konuya değinmiş oldum. Lütfen internetten, kitaplardan vb. yerlerden daha çok soru bulup yukarıdaki şemalara uygun bir şekilde adımları takip edip soruları çözmeye çalışınız.

 

ALGORİTMA AKIŞ ŞEMALARI DERS-1” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.