JAVA’DA DİZİLER

Birden fazla değişkende değer saklamak ve bu değerler üzerinden işlem yapmak için ayrı ayrı değişken ismi tutmak yerine dizileri kullanırız. Örneğin kendi sınıfınızdaki öğrencilerin not ortalamasını hesaplamak olsun veya şirketinizde çalışan kişilerin maaşlarını hesaplamak ve bir değişkende tutmak gerekir. Diziler burada çok yardımcı oluyor tek tek değişken ismi yazmak yerine dizilerde değerlerimizi tutabiliyoruz. Peki Java’da diziler nasıl gösteriliyor?

int dizi[] = new int[10];

Şeklinde Java’da diziyi tanımlarız. Bu kod örneğinde anlatılmak istenen şudur. Dizi adında bir dizim var ve bu dizinin içerisinde 10 adet eleman var anlamına geliyor. Her zaman olduğu gibi dizi isimlerinde istediğiniz gibi özgür bir şekilde isim verebilirsiniz. Bir örnek yapalım ve kodlar üzerinde biraz daha detaylı anlatım yapalım.

 

ÖRNEK:

 

Şimdi klavyeden girilen sıcaklıkların ortalamasını alan ve en düşük ve en yüksek sıcaklık değerlerini gösteren kod örneğini inceleyelim.

 

ÖRNEK:

 

Son bir program örneği de inceleyelim ve daha sonraki yazımızda sınıflar ve metotlar da diziler nasıl kullanılıyor onu inceleyelim. Şimdiki kod örneği ise öğrencilerin isim, soyadları ve not ortalamaları tutulmakta ve hangi servise bindikleri kaydedilmektedir. Kod parçası üzerinde hangi kısımlar ne işe yarıyor yorum satırı olarak bilgi veriyorum.

 

ÖRNEK:

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.