NETBEANS 8.2 KURULUMU NASIL YAPILIR?

Selamlar;

Bu yazım Java programlama dilini kullanarak programlar yaptığımız ortamın veya uygulamanın kurulumu hakkında bilgi içermektedir. Java programlama dilini kullanarak birçok program yapıyoruz ve bunları insanların yararına , faydasına olacak şekilde hizmetine sunuyoruz. Peki bu Java kodlarını nerede yazıyoruz , nasıl gerçekleştiriyoruz?

Öncelikle Java programlama dilini kullanabilmemiz için bilgisayarımıza mutlaka Java yüklemeliyiz. Aksi takdirde sadece netbeans’ı yüklemeye çalışırsak program, Java yüklü olmadığı için çalışmayacaktır. O halde Java yüklemeniz için birkaç aşamayı sizlere sıralayayım.

 • İlk olarak yandaki linke tıklayınız ÜCRETSİZ JAVA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ :))
 • Sayfa açıldığında ücretsiz Java indir butonuna tıklayınız ve indirme işlemini gerçekleştiriniz.
 • Herhangi bir indirme programı kullanmıyorsanız dosya, tarayıcınızın indirme butonu içerisinde yer alır. Ya da bilgisayarıma girerek indirilenler dosyasından setup dosyasını bulabilirsiniz. Dosyayı bulduktan sonra Java’yı bilgisayarınıza gösterilen şekilde kurunuz.
 • Java kurulumu bu kadar 🙂 🙂

Peki netbeans nasıl kuracağız? Nasıl sorusundan sonra neden netbeans sorusunu da kısa bir şekilde açıklayacağım.

 

NETBEANS 8.2 KURULUMU

 • İlk aşama yine yanda verdiğim linke tıklayınız Netbeans 8.2 kurulumu için tıklayınız!!
 • Ardından açılan sayfada bilgisayar işletim sisteminize göre indirme işlemini uygulayınız.
 • İndirme işlemini uygulayabilmeniz için Accept Licence Agreement seçeneğini seçmeniz gerekiyor!!
 • Genellikle windows kullanıcılarının işletim sistemi windows x64 işletim sistemi olmaktadır.
 • Eğer işletim sisteminizi bilmiyorsanız şu şekilde öğrenebilirsiniz Masaüstünde bilgisayarım kısayolunun üzerinde mouse ile sağ tuşa tıklayınız ve özellikler seçeneğini seçiniz. Açılan pencerede bilgisayarınızın özellikleri yazacaktır ve orada işletim sisteminizin ne olduğunu görebilirsiniz.
 • Eğer işletim sisteminiz 32 bitlik bir işletim sistemi ise netbeans kurarken bilgisayarınıza x86 indirme linkini kullanarak indirme işlemini tamamlayınız.
 • Setup dosyası yükledikten sonra netbeans masaüstünüze kısayol şeklinde yüklenmiş olacak ve artık dilediğiniz gibi Java programlama dilini kullanarak faydalı kodlar yazabilecek , üretebileceksiniz..

 

NEDEN NETBEANS?

Netbeans, arayüz olarak olsun birçok açıdan kullanıcısına birçok kolaylık sağlıyor. Java programlama dilini başka IDE lerde de kodlayabilir yazabiliriz. Buna örnek Eclipse verebilirim. Netbeans IDE de sadece Java programlama dili değil C , C++ , PHP ve HTML5 dilleriyle de kodlar yazabilirsiniz.

 

Umarım bu kısa yazımın, çok az bile olsa bu yazıyı okuyan kişiye faydası dokunmuştur. Kurulumla ilgili sıkıntılar için yorum yapmayı unutmayınız. Sevgiler saygılar iyi kodlamalar.  🙂 🙂

NETBEANS 8.2 KURULUMU NASIL YAPILIR?” için 3 yorum

  1. Daha önce bilgisayarınıza jdk ve netbeans yüklediyseniz denetim masasından ikisini de bilgisayardan kaldırıp tekrar jdk ve netbeans yükleyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.