OVERRIDING (ÜZERİNE YAZMA)

 

Daha önceden overload yani aşırı yüklemeyi anlatmıştım. Ancak kısa bir şekilde hatırlayalım overload’ı. Aşırı yükleme bir class içerisinde aynı isimle oluşturulan ancak parametrelerine göre değişen metotlar idi.

Override ise kalıtım konusuyla iç içedir diyebilirim. Kalıtım da bizim süper classımız ve süper sınıftan kalıtım alan sub sınıflarımız bulunuyordu. Sub sınıfımız, süper sınıfındaki bir metodu kalıtım ile direkt olarak alabiliyor ve alınan bu metodu süper sınıfındaki metottan farklı bir şekilde kullanmak istiyoruz. Yani süper sınıfındaki metot ile aynı işi yapsın istemiyoruz ancak aynı isimle kullanabilelim istiyoruz. İşte burada override özelliğini kullanarak bunu sağlayabiliyoruz. Lütfen aşağıdaki kodu inceleyerek yazıya devam ediniz.

 

ÖRNEK:

 

Yukarıdaki örneğimizde subClass, superClass dan kalıtım aldığı için subClass nesnesi ile superClass daki metoda da erişebiliriz nasıl erişildiğini kod üzerinde gösterelim.

 

ÖRNEK:

 

NOT: Bir metodun override edilebilmesi için belli başlı kurallar vardır. Ancak bu kurallara uyulursa metot override edilebilir.

KURAL 1 => Override edilecek metodumuzun parametreleri dönüş tipi vb. her şeyi aynı olmalıdır.

KURAL 2 => Alt sınıfımız da override edilecek metodumuzun erişim belirleyicisi üst sınıfımız da yer alan metodun erişim belirleyicisinden daha yüksek olmalıdır.

OVERRIDING (ÜZERİNE YAZMA)” için 2 yorum

  1. Yazının cok guzel ellerinize sağlık, ayrıca overloading kavramınıda sitenizde paylaşırsanız… ♥♥♥

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.