VATANIMA NASIL HİZMET EDEBİLİRİM?

Bugünkü yazım da Vatanımıza nasıl hizmet edebiliriz, görevlerimiz ve aslında yapmamız gereken şeyler neler? Bu konuları kendi düşünce ve yaklaşımlarımla ifade etmeye çalışacağım. Eğer neden ifade etme ihtiyacı duyuyorsun diyecek olursanız aslında bunu ifade etmemizin bile bizlere bir görev olduğunu, vatanımıza karşı bir hizmet olduğunu düşündüğüm için ifade etme gereksinimi duyduğumdan kaynaklanmaktadır.

 

VATAN NEDİR?

Vatan denilince aklımıza ne geliyor? Sadece üzerinde yaşadığımız toprak parçası mı geliyor yoksa aklımıza? Benim düşüncelerime göre bu şekilde düşünmememiz gerekiyor. Öyle bir tarihimiz öyle bir geçmişimiz var ki sadece bu yaşadığımız toprakları kendimize Vatan olarak bilmemiz bizlere yakışmaz diye düşünüyorum. Bugün bizim ceddimiz nerede yatıyorsa orası bizim vatanımızdır. Bugün nerede bir müslümana zulüm uygulanıyorsa orası bizim vatanımızdır. Bizler yani Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan bizler, vatanımızın sınırlarını haritalarda gösterilenlerden ibaret bilmemeliyiz diye düşünüyorum. Ceddimiz öyle gönül bağları kurmuşlar ki o haritalarda gösterilen sınırlar bile bu gönül bağlarını koparamamış. Demem o ki Vatan sadece bizlerin huzurla yaşadığı yurt değil, ceddimizin ayak bastığı her yerde yaşayan insanlarımızın huzurla yaşayabildiği yurttur. Belki bizlerde sınırlarımız içerisinde pek iyi şartlarda yaşamıyoruz ancak lütfen inkar etmeyelim. Bugün müslüman kanının aktığı her yerde zulüm, işkence vb. gibi olaylar yaşanıyorken bizler halimizden şikayetçi olamayız. Evet ülkemizde yanlışlar var, hatalar var ancak bizlere ihtiyacı olan insanlarda var. Onları unutamayız ve Vatanımızın, tarihimizin bizlere yüklediği yükü sorumlu bir şekilde yüklenip hizmetimizi yerine getirmeliyiz.

 

KİME, NASIL VE NEYE HİZMET EDECEĞİM?

Elbette ki aklımıza takılan sorulardan biri de bu olacaktır. Hatta hizmet edeyim derken başkasının maşası olmaktan bile korkar hale geldik. Lakin Vatanımıza hizmet etmek için illa ki birilerinin yönlendirmesiyle veya bir kuruma girerek bir yerlere gelme çabası içerisinde olmak gerekmiyor. Ben kendimden örnek vereyim mesela. Şuan da üniversite öğrencisiyim ve aklımda hep böyle sorular var. Ne yapabilirim nasıl elimi mazluma uzatabilirim diye hep düşünüyorum. Aslında benim yapmam gereken şuan da yaptığım işi yani öğrenciliğimi en iyi şekilde yapmak ve öğrendiğim bilimi iyi bir şekilde öğrenerek insanlığa faydalı olacak şekilde uygulamak olacaktır. Peki sadece bilim öğrenerek Vatanıma hizmet etmiş olur muyum? Tabiki de hayır!! Ben şuan da öğrenciyim ve öğrenmeye açım. O halde ben tarihimi, dinimi de iyi bir şekilde öğrenmeliyim ki yarın öbür gün bir yerlere geldiğimiz de ahlaklı dürüst ve temiz de olabileyim en azından olmaya çalışabileyim. Bizler sadece bulunduğumuz çevrede bile yaptığımız her işi Allah için, Vatana hizmet etmek için yapsak aslında görevimizi bir nebze de olsa yerine getirebiliriz. 

Şuan da öğrenciyim ve benim gücüm ancak yaptığım her işi Allah(c.c)’a ve Vatana hizmet etmek bilinciyle yapmaya yeter. Özellikle biz gençler tarihimizi, öğrencilik yapan kardeşlerimin öğrenciliklerini, müslüman olan kardeşlerimin dinini iyi bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Gerçekten geçmişimiz biz gençlere öyle bir unutturuluyor ki, başarısızlıklarımız ve kendimize olan özgüvenimiz en alt düzeylerde oluyorsa işte bu yüzden oluyor. Benim fikirlerime düşüncelerime katılmayabilirsiniz ancak ben bu Vatan’da yaşıyorsam tarihimin ve geçmişin bana yüklediği sorumluluklardan kaçamam. Ne kadar kaçarsam kaçayım tarih benim yakamdan peşimden düşmeyecek. Lütfen düşünelim vicdanımıza kulak verelim hakikati görmeye çalışalım. Gerçek olanın peşinden gidelim ve bizleri derin bir uykuya daldıran bu nefisten sıyıralım kendimizi. Ne iş yaparsak yapalım ne konumda olursak olalım yaptığımız her işi önce Allah’a sonra ise Vatana hizmet etmek için yapalım. Yaptığımız her işin en iyisini yapmaya çalışalım ki vazifemizi yerine getirebilelim. Zulüm görenlere elimiz ulaşmıyor, bari bizlere düşen bu görevi yerine getirmeye çalışalım. Yanlış bilenlere doğruyu anlatmaya çalışalım güzellikle, iyilikle ve doğrulukla. Yan komşumdan banane ya dediğimiz sürece sıra bizlere de gelecektir. Tarihin, geçmişin bizlere yüklediği yükü hep birlikte yüklenelim ve sahip çıkalım. 

Kısaca söylemem gerekirse Vatana hizmetin belli bir kişiye kuruma değil insanlığa yapılması gerektiğini bilmeliyiz. Nasıl yapacağımız ise apaçık ortadadır. Dinimizi, tarihimizi, yaptığımız işi en iyi şekilde öğrenerek ve yaparak hizmetimizi yerine getirebiliriz. Niyetimiz sağlam olsun, niyetimiz Allah(c.c) Rızasını kazanmak için olsun niyetimiz gerçekten Vatanımıza hizmet etmek için olsun emin olun gerisi gelecektir. Bu yazıları ben dört dörtlük olduğum için yazmadım. Yazımın en başında da belirttiğim gibi bu düşüncelerimi ifade etmemin bile Vatana bir hizmet olacağını düşünüyorum. İnşallah başta biz gençler olmak üzere tüm müslümanlar üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirir. Allah(c.c) hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Hatamız eksiğimiz varsa affola saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.