YAPAY ZEKA NEREYE GİDİYOR?

Gerçekten de yapay zeka teknolojisi acaba ileride nasıl boyutlara ulaşacak çok merak ediyorum. En son takip ettiğim bir kaynaktaki habere göre yapay zeka uygulaması ve kulağa takılan bir cihaz ile iç konuşmaları yazıya dönüştürmeyi başarmışlar. Bunun gibi bir sürü yapay zeka arge çalışmaları yapılıyor ve gerçekten acaba bunun bir sonu olacak mı, insanlığa yararlı mı yoksa zararlı mı olacak gibi sorular her insanın aklında dolaşacağı gibi benim de aklımda dolaşıyor. Hep çizgi filmler de gördüğüm ya da filmler de gördüğümüz o uzay savaşları ve robot savaşları acaba ne kadar yakın zamanda gerçekleşecek? 

Robotlar, makineler artık devrimizde olmazsa olmaz haline gelmeye başladı. Dünyanın nüfusu son verilere göre 7,632,819,325 kişi ve her alanda üretim ihtiyacı artmakta dolayısıyla makine gücüne ve robotlara çok fazla ihtiyaç duyulmakta. Ancak en çok endişe duyduğum şey ise makinelerin veya robotların bizlere sadece besin üretimi vb. şeylerde ihtiyaç duyulmasından dolayı yayılmaya çalışılıyor olması. Bugün her ülke kendi menfaatleri doğrultusunda ve gelecek kaygısı yaşamamak için savunma sanayilerin de çok ileri düzey çalışmalara yapıyorlar. Bu çalışmalar filmler de gördüğümüz o robot savaşlarına dönüşecek mi acaba? Yoksa nasıl bir hal içerisine bürünecek şuan da çok tahmin edemiyorum. Yapay zeka ile gerçekten çok güzel bilimsel gelişmeler yaşanıyor ve bu gelişmeler beni ve bu gelişmelere muhtaç olan insanları gerçekten çok sevindiriyor. Örneğin sosyal medyada bile gezinirken illa ki rastlıyorsunuzdur. Mesela bir kaza sonucu veya savaş gazisi kolunu, ayağını veya başka bir uzvunu kaybetmiş olabiliyor. Bu insanlarımız için robot kollar ayaklar yapılıyor ve tekrar yürümeleri veya robot koluyla tekrar bardaktan su içebiliyor. Bunlar yapay zeka ve birçok bilimle oluyor. Gerçekten böyle gelişmeler çok sevindirici ve umut verici.

Ancak yapay zekanın ileride ülkelerin birbirlerini hatta insanoğlunun kendisini yok etmesi için kullanmasından yana endişeliyim. Bugün kimin elinde nükleer füze varsa o çok güçlü bir ülke muamelesi görüyorsa yarın da kimin elinde en iyi yapay zeka ile donanmış robotlar, cihazlar varsa o çok güçlü ülke muamelesi görecektir diye düşünüyorum. Elbette her şeye önlem alınıyor ancak yapay zeka ile geliştirdiğimiz tehlikeli bir şeyin önlemini nasıl alabiliriz hele ki o tehlikeli yapay zekalar çok tehlikeli insanların elindeyse.. İnşallah yapay zeka teknolojisi insanlığın yüzünü güldürecek ve mutlu edecek gelişmelerle sürekli gündemimizde olur. Dünyanın ve dünyada yaşayan insanların buna çok ama çok fazla ihtiyacı var. İyi kalın ve güzel düşünün bu dünya herkese yeter.